Friday, 2024-04-19, 2:10 AM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Долго време немаме објавено ништо на веб-страницата. Тоа не значи дека таа не е во употреба и дека не може да се разгледуваат содржините и објавите. Наставничката Роза Китрозоска, од јануари 2020 година, работи во ООУ„Страшо Пинџур“, Вевчани. 

Најголем број содржини активно се објавуваат на нашиот блог со исто име РОЗЕМАК 

Оваа година беше исклучително тешка поради актуелната пандемија со Ковид 19. Наставата се одвиваше онлајн со примена на голем број дигитални содржини. Учениците вредно работеа, а наставниците беа креатори на нови активности. Годината е завршена, впечатоците ќе ги сумираме и ќе извлечеме поуки од нашите дигитални искуства.

Со надеж за подобро утре, ве поздравуваме и се гледаме во новата учебна 2021/2022 година.

Ваш Роземак ... Read more »

Views: 491 | Added by: Розе | Date: 2021-06-09 | Comments (0)

                      

             Доцниме малку со желбите за успешен почеток на учебната година, но за добра мисла никогаш не е доцна. Еве, ви посакуваме есенско добредојде! Нека годината ви биде поуспешна, подобра, повесела од претходната. Многу ученички радости и петки во дневниците. Радувајте се и учете! Знаењето е вистинскиот пат кон иднината. Сакајте си го мајчиниот јазик, зборувајте и пишувајте!  Роземак е тука секогаш за вас! Ние работиме, нови генерации творат, а оваа страница е нивното место во кое ќе си го најдат најтоплото засолниште. Ви благодариме на довербата!

                          ... Read more »

Views: 1207 | Added by: Розе | Date: 2018-10-23 | Comments (0)

                                               

Новата 2018 година ни пристигна. Со среќа, здравје, радост и успеси нека биде исполнет секој ден од годината.

На сите ученици, родители, колеги, пријатели на Роземак им ја честитаме Новата 2018 година!

Честитки и до нашите најуспешни ученици за претходната година.

Дилбера Шерифоска, Хафса Мевмедоска и Фемије Руфатоска беа најдобри меѓу учениците  од шесто одделение.

Есма Рамадани е нашата најдобр ... Read more »

Views: 1776 | Added by: Розе | Date: 2018-01-02 | Comments (0)

     Среќен почеток!

Уште една година е пред нас. Зад нас остана жешкото лето исполнето со многу игри,

смеа, радост.

Пред новите училишни проблеми доаѓаме подготвени, преполни со сила и енергија.

Драги ученици, ви посакувам успешна учебна година!

Views: 1931 | Added by: Розе | Date: 2017-09-05 | Comments (0)

                                                   

  На ден 21.03.2017 година,  во ООУ„ Единство“, Октиси се одбележа Денот на екологијата и Денот на пролетта.Учениците, наставниците, вработените од ООУ,,Единство", Октиси сериозно ги сфаќаат еколошките проблеми ... Read more »

Category: Најново! | Views: 2709 | Added by: Розе | Date: 2017-03-22 | Comments (0)

                                               

Со најубави желби ви ја честитаме Новата 2017 година и ви посакуваме многу среќа, радост, љубов и успех на секое поле. Во целиот свет нека царува мир и слобода, нека нема гладни, боси и сиромашни деца.

Нашите честитки  се изработени со љубов и носат пораки произлезени од искрените детски души.

  СРЕЌНА НОВА  2017 ГОДИНА!

                                     ... Read more »

Views: 2287 | Added by: Розе | Date: 2017-01-18 | Comments (0)

                                               

Нашата екскурзија во Скопје беше вистинска авантура.   

И покрај дождливото време на пат до нашата метропола, Скопје нè дочека со пријатен облачен ден. Планот беше преполн со активности:

*Посета на Планетариум;

* Посета на културно-историските знаменитости во централното градско подрачје (Музеј Мајка Тереза, Воинот на коњ и другите знаменитости);

* Посета на Старата чаршија;

* Посета на ЗОО градина;

*Ручек и рекреативна прошетка низ најпопуларните трговски центри.

Галеријата на слики ќе ви покаже колк ... Read more »

Views: 1718 | Added by: Розе | Date: 2016-11-08 | Comments (0)

    Со задоволство ја прифатив идејата на учениците за празникот 8 Март на мајките да им приредиме изненадување. Сè беше организирано во најголема тајност. Напишавме песни за мајката, ги напишавме на убавите рачно изработени честитки, подготвивме интересна драматизација  за мајката и двете мрзливи ќерки, малку свиревме и многу ги гушкавме нашите мајки. 

Изразувам голема благодарност на сите мајки кои без исклучок дојдоа на ова дружење. Ова е доказ дека соработката со родителите е клучна за правилно насочување на децата.

Во продолжение галерија на слики од средбата.

... Read more »

Views: 1748 | Added by: Розе | Date: 2016-03-25 | Comments (0)

                         

... Read more »

Category: Најново! | Views: 1431 | Added by: Розе | Date: 2016-02-03 | Comments (0)

 

Фестивалскиот одбор на „Ракатки“ нѐ извести дека од вкупниот број пријавени ученици од основните училишта во земјава, на конкурсот објавен на 12 септември, комисијата составена од писатели за деца ги избра најдобрите  автори:

Прво место
Ремзије Калчиноска-8 одд. ООУ„Единство“, Октиси, Струга
Менторка: Роза Китрозоска

Роземак ѝ честита на ученичката Ремзија Калчиноска.

 

Прочитајте ја наградената песна

Во целиот свет -детето е дете

Има пауни со убави перја.

И гордо шетаат пауните

низ градините.

И таму, некаде,

во г ... Read more »

Views: 1629 | Added by: Розе | Date: 2016-01-27 | Comments (0)

1 2 3 4 5 6 »

 
 
 
 
 
 
        

 Лиценца Криејтив комонс

Не смеете да го промените, или да го адаптирате ова
дело за реупотреба во свои дела
(филмови, научни трудови, публикации, медиуми...)
Секое пренесување или користење на содржините
и идеите без согласност на авторот
 и без наведен линк до оваа страница,
 подлежи на кривична одговорност 
за повреда на авторски права.
Слободно може да се споделува непроменето
и да се користи како прирачно средство
за вашите часови. 
Section categories
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Search
Calendar
«  April 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Statistics

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0