Friday, 2024-04-19, 2:04 AM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Драмска секција


Во нашето училиште успешно функционира Драмската секција.

         Програма за учебната 2012/2013 година

                 
                    

                 
НАЈНОВО!
Подготовките за натпреварот се во тек.Ученици-учесници во натпреварот!На страниците од нашиот блог ќе пронајдете народни хумористични приказни што ќе треба да се драматизираат и подготват за натпреварот.
Следете не!!

1.Свекорот,свекрвата и снаата
 
 
 

         

Драматизација на народната приказна „Итар Пејо и селаните риболовци".

 

2.

             

Членовите на драмската секција внимателно го слушаа рефератот за Војдан Чернодрински од Викторија Станкоска.

3.

  

 

За Светскиот ден на учителот,младите актери,Рујмин,Халид и Ќазим не`почестија со драматизацијата „Грешна дијагноза".

 

4.

   

На пробите за драматизација на извадок од комедијата „Чорбаџи Теодос" беше интересно и урнебесно.Ерсан,Селма и Руждија целосно се внесоа во улогите.

5.

   

Не е лесно да подготвуваш текст со наслов „Училиште-мачилиште"(според книгата „Умните измислувачи"-В.Мартиновска,а адаптација на наставничката Роза).

6.

 

Колку се штетни сендвичите,ни покажаа Селма,Рујмин,Ахмет и Викторија на Отворениот ден на екологијата и здравата храна.
7.
   
Селма и Вики во БОН ТОН при телефонирање
 
8.Видеото од Патронатот погледнете го ТУКА
Ахмет и Алденја драматизираа приказната „Продавач на семки",а Вики и Селма ни покажаа како правилно се телефонира.

9.Драмската секција продолжува со своите активности и во учебната 2013/2014 година.Прекрасна изведба на дел од комедијата „Солунски патрдии"-М.Поповски

Section categories
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Search
Calendar
«  April 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Statistics

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0