Friday, 2024-06-21, 6:01 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

ЕКО-СТРАНА ЗА УЧИЛИШТЕ БЕЗ МАНА

   

Чувајте ја природата!Таа е нашето најголемо богатство.
Немаме резервна планета!

Учениците,наставниците,вработените од ООУ,,Единство",Октиси сериозно ги сфаќаат еколошките проблеми и секојдневно преку низа активности се трудат да придонесат за здрава животна средина и здрав живот.Во наставата се интегрирани сите Еко-стандарди.На оваа страница ќе ви ги покажеме нашите еко активности,а и ќе ви најавиме што подготвуваме понатака.
                    

Ви го претставуваме нашиот Еко-проект:Штедење на вода во училиштето и домот
                                                                                            

ПРОЕКТ биологија и математика


                                       
                  Проекти:Штедење енергија

         Знаеме како се штеди енергијата!!
Погледнете го видеото!!                          Презентација за штедење енергија.Знаеме да твориме и создаваме за природата,екологијата користејќи разни техники на работа.
Учениците направија голем број филмски играчки,стрипови,напишаа многу творби,пораки,а со задоволство го објавивме и нашиот прв Анимиран филм:Убав и чист двор
       


                                     

             Филмски играчки на тема:Здрав живот,чист воздух,чиста вода
             

Колку е чиста нашата животна средина?Кликнете на линкот и дајте го вашето мислење»ФОРУМ
              
                                                         
Здравата храна е клучен фактор за здраво дете.Сендвичите,чипсовите нека одат во заборав,а широко да им ја отвориме вратата на овошјето и зеленчукот.
                               
                             Проект:Здрава храна

  


                                                                   
Ве молам, одговорете на нашата анкета на следниот линк»АНКЕТАПродолжуваме со еко активностите.За сите активности ќе ве известуваме.За тоа време,нашата еко-патрола будно ве следи!!Внимавајте каде го фрлате отпадот!
           

                 

 Од подготовките за нашите следни активности:еко-честитки

                   


           


По повод Отворениот ден, со ЈП Комуналец,Струга беше потпишан Меморандум за соработка кој резултираше со корпа за отпадоци и голем број садници.Соработката ќе продолжи!!

Ден на дрвото:,,Од семче до дрво",11.04.2012 г.
Мал колаж од денешните активности во ООУ,,Единство ",Октиси

     

ГОЛЕМИОТ ДЕН СЕ ПРИБЛИЖУВА:ДА ПРИДОНЕСЕМЕ ЗА ЗДРАВА ЖИВОТНА СРЕДИНА И ЗДРАВ ЖИВОТ
ПОВЕЛЕТЕ!!ВЕ ОЧЕКУВАМЕ!!

  

За да ја доживеете  атмосферата на ОТВОРЕНИОТ  ДЕН НА ЕКОЛОГИЈАТА И ЗДРАВАТА ХРАНА кликнете на следнава слика

      

                                 
Section categories
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Search
Calendar
«  June 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Statistics

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0