Роземак - Роземак
Saturday, 2014-11-29, 12:27 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Среќен почеток!

Со нови сили, амбициозни и вредни  да ја започнеме Новата учебна година.

Ви посакувам успешни училишни денови!

Сакајте го и чувајте го мајчиниот јазик!

Вашата наставничка,  Роза Китрозоска

Views: 179 | Added by: Розе | Date: 2014-08-31 | Comments (0)

                  

Кирил и Методиј

Кога ги слушаме нивните имиња, ние од срце се радуваме.Тие се најдраги личности за нас.Сега, на овој 24 Мај, ќе го прославиме нивното некогашно постоење. Почиваат мирно, а ние ги носиме во нашите срца.Кога книгата ќе ја допреме, кога пенкалото во рака ќе го фатиме, ќе се сетиме на нив, на оние кои не се меѓу нас, оние кои ја создале нашата азбука, оние кои ни помогнаа да се осознаеме.Илјадници срца за нив горат, илјадници души на нивното писмо се молат.Споменот на нивните имиња солзи носи, а од очи светлина зрачи.... Read more »

Views: 70 | Added by: Розе | Date: 2014-06-18

За мајката, за жената, изработуваме и пишуваме...

      ... Read more »
Views: 671 | Added by: Розе | Date: 2014-03-07 | Comments (2)

                          
                                                                                                           ... Read more »

Views: 214 | Added by: Розе | Date: 2014-03-06 | Comments (0)

                    

                                            
  Ви ја честитаме Новата 2014 година и ви посакуваме многу здравје, љубов, успех.Среќни,весели и бериќетни нека бидат сите денови од Новата година.

 &n... Read more »
Views: 228 | Added by: Розе | Date: 2013-12-31 | Comments (1)

                                    
 По многу перипетии,договори и дождливи денови, конечно тргнавме на планираната еднодневна екскурзија.Нашата Струга широко ги отвори портите за учениците од шесто одделение.
Во весела атмосфера стигнавме до игралиштето Караорман каде одигравме тежок фудбалски натпревар со нашите домаќини, а и од овој момент добри пријатели.Резултатот не е важен, важно е дека спортскиот дух беше и тoa  како присутен.
  &n... Read more »
Views: 386 | Added by: Розе | Date: 2013-11-16 | Comments (2)                                            

 Се приближува почетокот  на новата учебна 2013/2014 година.
Една генерација си замина,а доаѓа нова,жедна за знаење.
Драги шестоодделенци!
Со задоволство ве чекам заедно да нурнеме во светот на знаењето,да истражуваме и да зборуваме за убавиот и пишан збор,
Views: 454 | Added by: Розе | Date: 2013-08-29

 
                                           
 
 
Животот е еден лавиринт низ кој секојдневно се обидуваме да го пронајдеме вистинскиот пат.
Вие,драги осмоодделенци, сега се наоѓате пред една дилема:Кој пат да го одберете,а да биде оној вистинскиот!?
Да се запишете во гимназија или стручно училиште,медицинска или градежна насока...... Read more »
Views: 564 | Added by: Розе | Date: 2013-06-01

                         
                                                 
ООУ„Единство",Октиси продложува со еколошката интеграција во образовниот процес.
             
   Светскиот ден на планетата Земја, 22 април, во ООУ„Единство" – Октиси, Струга, беше одбележан со низа активности за чистење и разубавување на  околината. Денот на акцијата беше пропратен и со активности од страна на младите истраж... Read more »
Views: 405 | Added by: Розе | Date: 2013-05-02

 
 
Ракатки 2013 год. низ текст, видео и фотографии
 

  
На 20. и 21. април,во Прилеп се одржа деветтиот литературен фестивал„Ракатки 2о13".Под мотото:„Детскиот свет е најубав цвет" се претставија триесетина ученици од цела Македонија избрани меѓу 120 пријавени.Волшебни зборови се лееја во библиотеката „Борка Талески" во Прилеп прочитани од младите литерати.
Ученичката Мелиха Лутишоска од ООУ,Единство",Октиси,Струга со својот расказ „Шумска приказна" се претстави на најдобар можен начин.Могилата беше идеално место да се слушнат поетските бисери на прилепските автори.Фестив... Read more »
Views: 317 | Added by: Розе | Date: 2013-04-25

1 2 3 »    


Пребарувај
Календар
«  November 2014  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Онлајн: 0
Гости: 0
Корисници: 0Тоше Проески засекогаш!!

Темпераментната Дани  :-)


Мапа-бројач