Роземак - ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ
Tuesday, 2017-03-28, 4:52 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ

Забелешка:На ова место ќе сретнете содржини изработени во 2013/2014 г, а и активности од учебната 2014/2015 г.
Започнува уште една нова авантура:учење за знаење низ разни активности.

Добре ни дојдовте шестоодделенци!

    Нашите активности за септември                                                                                                                                                                               

  

 

 

Како и секоја нова учебна година така и оваа година,најпрво се запознавме со нашите нови ученици.Погледнете на следниот линк.ЗАПОЗНАВАЊЕ 
 

 

 

Мајчиниот јазик се сака ако се знае и изучува.Една необична презентација полесно ќе не` запознае со потеклото на македонскиот јазик.
               ПРЕЗЕНТАЦИЈА
 
Вредно,вредно се работи!Еве,уште една презентација за поделба на литературата по родови.
               ПРЕЗЕНТАЦИЈА
                                               
 Нашите активности за октомври
   
    
   
Во месец септември стекнавме знаење за поделба на гласовите,а во месец октомври за поделба на согласките по звучност.  
                                Се` заедно го имаме во ПРЕЗЕНТАЦИЈА.    
                                     

  Нашето кратко видео за поделба на гласовите
 

Мојата вредна колешка од Кичево,Елизабета Арсоска, ја изработи презентацијата за расказ.
Соработката со неа ќе продолжи!
                    РАСКАЗ


Многу е полесно да се совлада содржината за Морфолошка класификација на зборовите ако имате Прези презентација
                   Кликнете на линкот! Морфолошка класификација на зборовите

                    
Проверете си го знаењето преку интересни тестови- КВИЗ

Два месеца вредно работевме за да си го провериме знаењето преку Контролна задача.


       Нашите активности за ноември

           

        Домашна  задача -Видови именки


На нашиот блог Роземак може да прочитате неколку раскази.

                Кликнете на линкот со наслов Прошетка
            Кликнете на линкот со наслов Под клупата


Внимателно прочитајте го следниот расказ Еден голем ум и едно малечко срце
                        Ајше Лутишоска и Фикрија Лутишоска напишаа интересни фантастични раскази

   На овој линк имате вежби за граматички категории кај глаголите.Кликнете ОВДЕ      

 

   Нашите активности за декември

 

 

 

Интересни вежби за видови придавки.Кликнете ТУКА

Нашите активности за јануари и февруари

 
Погледнете ја прекрасната драматизација на текстот „Измама"-М.Поповски
Кликнете ТУКА
Сакаме да твориме, а на тема: „Езерска слика" напишавме прекрасни творби
Кликнете ТУКА   
                 И генерацијата 2014/2015 г. напиша прекрасни творби за езерото-Езерска слика
 Шестоодделенците  знаат што е културна комуникација
  
Интерактивна активност при обработка на лектирата „Хајди“-Јохана Шпири(користевме платно, ножици, лепак, листови;ја опишувавме Хајди)
Забелешка:Сликите се направени со мобилен телефон
 
Со шестоодделенците читаме и рецитираме. Слушнете не`!

Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  March 2017  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав