Saturday, 2022-05-28, 10:58 AM
Welcome Guest | RSS

Роземак
                                            

 Се приближува почетокот  на новата учебна 2013/2014 година.
Една генерација си замина,а доаѓа нова,жедна за знаење.
Драги шестоодделенци!
Со задоволство ве чекам заедно да нурнеме во светот на знаењето,да истражуваме и да зборуваме за убавиот и пишан збор,
Views: 1391 | Added by: Розе | Date: 2013-08-29

 
                                           
 
 
Животот е еден лавиринт низ кој секојдневно се обидуваме да го пронајдеме вистинскиот пат.
Вие,драги осмоодделенци, сега се наоѓате пред една дилема:Кој пат да го одберете,а да биде оној вистинскиот!?
Да се запишете во гимназија или стручно училиште,медицинска или градежна насока... ... Read more »
Views: 1920 | Added by: Розе | Date: 2013-06-01

                         
                                                 
ООУ„Единство",Октиси продложува со еколошката интеграција во образовниот процес.
             
   Светскиот ден на планетата Земја, 22 април, во ООУ„Единство" – Октиси, Струга, беше одбележан со низа активности за чистење и разубавување на  околината. Денот на акцијата беше пропратен и со активности од страна на младите истраж ... Read more »
Views: 1224 | Added by: Розе | Date: 2013-05-02

 
 
Ракатки 2013 год. низ текст, видео и фотографии
 

  
На 20. и 21. април,во Прилеп се одржа деветтиот литературен фестивал„Ракатки 2о13".Под мотото:„Детскиот свет е најубав цвет" се претставија триесетина ученици од цела Македонија избрани меѓу 120 пријавени.Волшебни зборови се лееја во библиотеката „Борка Талески" во Прилеп прочитани од младите литерати.
Ученичката Мелиха Лутишоска од ООУ,Единство",Октиси,Струга со својот расказ „Шумска приказна" се претстави на најдобар можен начин.Могилата беше идеално место да се слушнат поетските бисери на прилепските автори.Фестив ... Read more »
Views: 1500 | Added by: Розе | Date: 2013-04-25


                                                      

Ах,дојде пролетта!Се чувствувате ли и вие, исто како мене?Радосно,полетно,полни со оптимизам во прегратката на сонцето.Напишете ни!!Пролет! Најубавото годишно време.По големата зима, по студот, по снегот,дојде пролетта, дојдоа птиците, ... Read more »
Views: 30973 | Added by: Розе | Date: 2013-03-22

     Зборови,слики,песнички,текстови за убавицата зима на ова место                 
                           
              
                

Зимата на децата им пее

Низ мекото снеже што го сее,
зимата на децата им пее:

Јас сум деца,цвет ... Read more »

Views: 8763 | Added by: Розе | Date: 2013-01-18

                   Среќна Нова 2013 година!!


                         

Уште една Нова година е пред нас.Со возбуда ја дочекуваме и се надеваме на повеќе здравје,успех, љубов,благосостојба.
Минатата година напишавме многу песнички и пораки за годината што доаѓа>> НОВОГОДИШНИ ПОРАКИ  ... Read more »
Views: 5678 | Added by: Розе | Date: 2012-12-20

  Љубовта е најубавото чувство што го обзема човекот.Ги сакаме нашите родители,нашата татковина,сакаме некое момче или девојка...секое давање љубов го прави човекот среќен и исполнет.

                   
                      Мелиха Османоска

 

 СОН-Блаже Конески

Сон

Јас сакам да те знам
проѕирна, далечна, мила:
од коприна те ткаам,
од јасна ѕвездена свила.
... Read more »

Views: 3492 | Added by: Розе | Date: 2012-11-30

                                            
Сте прошетале ли покрај Охридското Езеро во есен?Бои, преубави бои се распрскале на сите страни.Денес беше навистина,есенски ден.Подразлутениот  ветар ткаеше златен килим на брегот од езерото.Не можеш ,а да не застанеш!
Како малечко дете кое во раце ја зема првата играчка и возбудено ја разгледува така и јас воодушевено се вртев на сите страни насладувајќи се на убавината.
Остри езерски бранчиња грабаа со своите раце од крајбрежниот песок оставајќи по некое осамено белутр ... Read more »
Views: 11946 | Added by: Розе | Date: 2012-10-17

 

    Со гордост ја објавуваме нашата е-книга „Капки"

  

                   

& ... Read more »
Views: 2417 | Added by: Розе | Date: 2012-09-02

« 1 2 3 4 5 6 »
Section categories
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Search
Log In
Calendar
«  May 2022  »
SuMoTuWeThFrSa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Statistics

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0