Sunday, 2019-09-15, 7:07 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Home » 2013 » April » 25 » Ракатки, 2013-Прилеп
0:38 AM
Ракатки, 2013-Прилеп
 
 
Ракатки 2013 год. низ текст, видео и фотографии
 

  
На 20. и 21. април,во Прилеп се одржа деветтиот литературен фестивал„Ракатки 2о13".Под мотото:„Детскиот свет е најубав цвет" се претставија триесетина ученици од цела Македонија избрани меѓу 120 пријавени.Волшебни зборови се лееја во библиотеката „Борка Талески" во Прилеп прочитани од младите литерати.
Ученичката Мелиха Лутишоска од ООУ,Единство",Октиси,Струга со својот расказ „Шумска приказна" се претстави на најдобар можен начин.Могилата беше идеално место да се слушнат поетските бисери на прилепските автори.Фестивалот беше и едно прекрасно дружење како на децата така и на менторите кои разменија свои мислења и искуства.До наредното десетто,јубулејно издание следните слики и видео нека сведочат за овој реномиран детски фестивал.Голема благодарност до писателката Славка Арсова и водителот Филип Димкоски за нивното несебично вложување во организацијата на овој фестивал.
Ќе се видиме наредната година!!
 
 
 
За дел од сликите благодарност за професорката Славица Невчевска од Скопје
 
Еве,како го виде фестивалот КОЛИБРИ
Views: 1182 | Added by: Розе | Tags: Прилеп, Ракатки, фестивал | Rating: 5.0/1
Total comments: 1
2 Spam
1 moni  
Браво! Честитки!  biggrin

Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  April 2013  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав