Sunday, 2019-09-15, 7:10 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Home » 2017 » March » 22 » Ден на екологијата; Ден на пролетта
9:14 PM
Ден на екологијата; Ден на пролетта

                                                   

  На ден 21.03.2017 година,  во ООУ„ Единство“, Октиси се одбележа Денот на екологијата и Денот на пролетта.Учениците, наставниците, вработените од ООУ,,Единство", Октиси сериозно ги сфаќаат еколошките проблеми и секојдневно преку низа активности се трудат да придонесат за здрава животна средина и здрав живот.

Оваа година, Денот на екологијата се одвиваше со голем број активности насочени кон уредување на училишниот двор, училиштето и неговата околина.

Акцијата координирана од директорот на училиштето, Алил Рочи опфати неколку значајни сегменти.

Вредните раце на учениците засадија прекрасни рози и разни цвеќиња во училишниот двор и парк. Нашите вработени помогнаа да се засади нова трева во училишниот парк. Омиленото катче на нашите ученици се ревитализираше со фарбање на играчките за рекреација, а нишалките беа подновени и повторно подготвени за најмладите ученици.

Во нашиот парк, сега секој ќе може да се одмори на реновираните клупи, поправени и офарбани.

Во исто време, во училниците течеше акцијата за чистење и средување на клупите, столчињата и училишниот инвентар. Навистина, вредни се рацете на нашите ученици.

                                               

                                               

                                                

                                                 

                                              

                                                

Category: Најново! | Views: 1882 | Added by: Розе | Rating: 5.0/2
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  March 2017  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав