Sunday, 2019-09-15, 7:09 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Home » 2015 » December » 15 » Нашиот настан -Hour of Code
8:38 PM
Нашиот настан -Hour of Code

 10.12.2015 г.Октиси

                                   

ОПИС НА НАСТАНОТ

-Запознавање со настанот-поврзување со нашиот настан за Неделата на кодирањето;

Линк: http://rozemak.ucoz.com/news/nedela_na_kodira_eto_

10_18_oktomvri_2015_g_codeweek_eu_2015/2015-10-15-61

-Разгледување и дискусија :   https://code.org/

-Прашања и одговори на учениците;

-Игра-Кодираме во нашата училница:

Цел: Да се сфатат основите на кодирањето;

Тек на играта: секој квадрат на подот означува едно движење; даваме инструкции и се движиме низ училницата. Столчињата се блокови што ги уништуваме-ја претставуваме играта Minecraft со цел полесно совладување на следниот предизвик- кодирање и добивање  сертификат.

-Учениците кодираат со помош на наставникот;

ЗАБЕЛЕШКА: Поради технички проблеми-со компјутерите, учениците индивидуално ја завршија дадената задача дома. Ги запознаа и своите домашни(сестри, братчиња, родители...).

ЗАКЛУЧОК: Следните активности ќе бидат  насочени кон изработување игра со граматички предизвик(македонски јазик)

 

 

Category: Најново! | Views: 585 | Added by: Розе | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  December 2015  »
SuMoTuWeThFrSa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав