Sunday, 2019-09-15, 7:44 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

Home » 2011 » August » 27 » Мудра мисла
2:45 AM
Мудра мисла
                                                                             
                Мудра  мисла на денот

                  
13.10.2012 г.>>Убавиот збор железни порти отвора.
 
1.09.2012 г.>>Живеј храбро.Биди она што си.Следи ги сопствените вредности.Биди добар кон себе и кон другите.Чекори лесно по земјата.

21.08.2012г.>>Вратата зад која е скриено доброто тешко се отвора, а вратата зад која е скриено злото тешко се затвора.

9.08.2012г.>>Духовитите луѓе засекогаш остануваат деца.
                                  
1.08.2012 г.>>Отсекогаш си замислував дека рајот ќе биде нешто слично на библиотека.
                 Хорхе Луис Борхес

9.07.2012г>>Сите идеали на овој свет не вредат колку солзите на едно дете.
                 Достоевски

25.06.2012г.»Одлучив... уште повеќе ќе ги сакам луѓето.
Омразата е многу поголем товар.

16.о5.2012г.»Не можеме да избираме како ќе изгледаме, но можеме да избираме како ќе се однесуваме.

20.04.2012г.»Зборовите немаат моќ да не повредат, освен кога премногу ни значи оној што ќе ги изговори !

09.04.2012г.»Насмевката е универзално добредојде.

05.03.2012г.»Пријателството е составен дел од човековата среќа.

24.02.2012 г.»Кога светот би постоел само поради нас, би морало да ни биде срам колку сме за него недостојни.
                                                               Душан Радовиќ
                                        
20.02.2012г.»Здравјето е најубавa облека која ја носиме, но најдобро можат да ја видат само оние кои се болни.
                                                 
12.02.2012г.»Сите ние сме овде заради некоја посебна причина.
                             Престани да бидеш роб на твоето минато.
                             Гради ја својата иднина.
                              Робин Шарма

04.02.2012г.»Не дозволувај денешните разочарувања да фрлат сенка на утрешните соништа.

22.01.2012г.»Победник не е оној кој секогаш победува, вистински победник е оној кој не се откажува дури и кога губи.
              
16.01.2012г.»Никаде да не одиш со грд човек. Со грд човек секаде ќе ти биде грда работата. Ќе си земеш некој убав човек со голема сенка и насекаде свртен. Од која страна да го погледнеш, оттаму да му се гледа лицето. На сите страни да има лице. И тој не мора ништо да зборува ами остави го само до тебе да стои. Покрај убавиот човек и ти ќе бидеш поубав. Оти се рекло: убавината секогаш изгледа невино иако најмногу гревови носи... Само убавината прави пазар."
                                                                           Петре М.Андреевски

                                                                                                (Последните селани, 1997)

23.12.2011»Нашите недостатоци се нашите најдобри учители.

19.12.2011»Младост е кога ви дозволуваат да останете будни до     полноќ за Нова година,а старост е кога на тоа ве принудуваат.
Оптимист останува буден до полноќ за да ја дочека Новата година,а песимист за да се увери дека старата сигурно заминала.
                                            Бил Вон

04.12.2011»Прави благородни дела,не сонувај за нив секојдневно.
                                             Чарлс Кингсли
                      
28.11.2011»Омразата на непријателите ни покажува колку вредиме.  
 Тоа што го сака,паметниот човек го бара во себеси,а лудиот во другиот. 
 Знаењето кое секој ден не се дополнува,секој ден се губи. 
 Знаењето е богатство кое сопственикот го следи насекаде. 
 Не заборавај ги своите неуспеси во мигот на успехот.              

14.11.2011» Разумот ти го осветлува патот. 
  Не прави му го на другиот она што не сакаш тебе да ти го прават.
                              
                             Подготви: Мелиха
 9.11.2011г.»Вистински успех е да станеш мудар и добар.
                        Непознат автор

 1.11.2011»Пред с‘е: биди искрен кон себе.
                        Вилијам Шекспир

28.10.2011г»Успехот се гради полека и грижливо.
                      Пам Браун

22.10.2011г»Најдобрите и најубавите нешта на светот не можат да се видат ниту да се допрат.
Тие мора да се почувствуваат во срцето.
                     Хелен Келер


18.10.2011год.»Вистината е како шеќерна репка:и по долго џвакање,останува слатка.
                      Мадагаскарска поговорка

14.10.2011год.»Успешни се оние кои паднале многупати,но повторно застанале на нозе.
                Пам Браун

8.10.2011 год.»Ниту едно добро дело,без разлика колку мало,никогаш не било залудно.
                        Езоп
                                         
6.10.2011год.» Тишина
                     Ако носиш нешто неизречено,
                     нешто што те притиска и пече,
                     закопај го во длабока тишина,
                     тишината сама ќе го рече.
                       Ацо Шопов

29.09.2011год.»Најголема грешка е ништо да не правиш,зашто така можеш многу малку да направиш.                  Сидни Смит(1771-1845)            

26.09.2011 год.»Вистинските вредности не се промениле.Се уште е најдобро да си искрен и чесен,да правиш колку што можеш повеќе од она што го имаш,да те усреќуваат малите задоволстав и да имаш храброст кога нештата ќе тргнат наопаку.
                      Лора Ингалс Вајлдер(1867-1957)


                                   


Attachments: Image 1
Views: 1722 | Added by: Розе | Rating: 5.0/2
Total comments: 6
1 Spam
6 Mele  
"Нашите недостатоци се нашите најдобри учители."

1 Spam
3 almina  
mnogu ubava stranica i prepolna so ubavi raboti cestitki nastavnicke

1 Spam
2 ZIJADA  
ZRAVO NASTAVNICKE

1 Spam
4 Розе  

1 Spam
1 ahmet  
Zdravo nastavnicke

Ja preglegledav celata strana i navistina me voodusevi.
Posebno ,,Katalog na videa'' i ,,Galerija na sliki''

1 Spam
5 Розе  

Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  August 2011  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав