Thursday, 2023-06-08, 3:59 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак


10:16 PM
Недела на кодирањето/CodeWeek EU, 2015

 

Ние не можеме без нов предизвик. Во рамките на Неделата на кодирање,10-18.2015 г. CodeWeekEU  се соочуваме со можноста да научиме нешто ново-да кодираме! 

Идејата произлезе од самите ученици, од прашањето: Како да се совладаат некои содржини по јазик и литература што не се толку „атрактивни“?

Од 16 до 22 октомври, Октиси, Македонија ќе се обидеме да кодираме, да се забавуваме и да го најдеме вистинското место на кодирањето на нашите часови.

Повелете, ве очекуваме! 

10 часот е времето за старт. Да кодираме!

Прочитајте за Европската недела на кодирање  http://codeweek.eu/

 Нашиот настан на мапата >  Ние кодираме!

                                      

Петок, 16.10 2015 г. 

                  

Првите насоки ги добиваме од големиот број материјали што се наоѓаат на интернет. 

   

Учениците се како и секогаш подготвени за соработка, а наставничката поставена пред нов предизвик: Да кодираме, да учиме, да се забавуваме!

 

Создадовме свој јазик користејќи ги нашите раце како знаци

Изненадувачки, или не, децата одлично се снајдоа во новата улога.

И ова не е се`, бидете тука,  ќе има уште содржини!

На оваа страница може многу да се научи. Погледнете!https://studio.code.org/

Понеделник, 19.10. 2015 г.

Вредни сме, вредни, погледнете го проектот што го изработи ученичката Тамара Дишлијеска

Category: Најново! | Views: 1117 | Added by: Розе | Rating: 5.0/3
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Section categories
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Search
Log In
Calendar
«  October 2015  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Statistics

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0