Wednesday, 2019-06-19, 10:19 PM
Welcome Guest | RSS

Роземак

ДЕВЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

*Забелешка: Нека не ве збунува што на оваа страница има содржини за осмо(осмо/осумгодишно). Деветгодишното образование ни го донесе и скалилото-  деветто.

Со магичното стапче на Ѕвончица ќе ја пополнуваме страницата за осмо одделение.Некои содржини од претходната година може да ги погледнете овде >ОСМО   
                                                                                           Осмоодделенци
Оваа година завршуваме со содржините за акцент. Акцентот на туѓите зборови го проверуваме преку интересен КВИЗ


Во нашите ученици  има многу талент за творење.Напишаа интересни песни за татковината со примена на паралелна и вкрстена рима.Прочитајте ги на следниот линк> КАПКИ-весник

„Тешкото" е една од најмоќните песни во македонската поезија.Блаже Конески со исклучително чувство направил прекрасна паралела меѓу орото и макотрпното наше минато.Кликнете на сликата                          


Уште една песна од ризницата на Блаже Конески:Везилка

                      Кочо Рацин(1908-1943)

 Ја напишал стихозбирката „Бели мугри“. Стихозбирката „ бели мугри“ е составена од 12 песни, од кои 2 се циклуси(со по 6 и 7 песни) напишани на велешки дијалект со примеси од западномакедонските говори, во кои доминираат социјалните и револуционерните теми. На ееден од нашите часови ја анализиравме песната „Утрото над нас“. Прочитајте ТУКА


       Прочитајте и пронајдете ја иронијата на следниов линк!ИРОНИЈА  

    Басните се вистинска народна ризница на мудрости. Прочитајте во објавата за АЛЕГОРИЈА 

Интересни тестови за Стилски фигури  И Нелични глаголски форми 

      На часот за вежби ја проверивме нашата брзина во решавање на тестот за прости глаголски форми.Брзината зависеше од знаењето!!  ПРОСТИ ГЛАГОЛСКИ ФОРМИ 

    Со внимание ги обработуваме содржините од Медиумска култура. На следниот линк прочитајте што знаеме за шминката како изразно средство во филмот.

ШМИНКА ВО ФИЛМ  

 Со деветто одделение пишувавме стихови преку кои вежбавме за видови рими. Прочитајте ги стиховите, а напишете и вие, па испратете ни ги.

ВИДОВИ РИМА- СТИХОВИ 

Категории
Најново! [10]
Погледнете ги нашите најнови активности!
Log In
Пребарувај
Календар
«  June 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Статистика

Онлајн: 1
Гости: 1
Корисници: 0Тоше Проески-незаборав